Naočare za skijanje i šta je potrebno znati? (brile)

brile

U prošlosti su se ski naočare koristile samo po lošem vremenu, ali danas su postale neophodan proizvod za zaštitu očiju u svim vremenskim uslovima… i moderne su! Raspon cena je širok i zavisi od modela i tehnologija koje se koriste tako da je lako doći do zabune. U ovom članku ćete pronaći sve ključne savete koji će vam pomoći da odaberete par skijaških naočara prilagođenih obliku vašeg lica i uslovima u kojima ćete ih koristiti.

Zašto nositi skijaške naočare, a ne naočare za sunce?

Skijaške naočare daju vašim očima i licu potpunu zaštitu tokom skijanja:

Zaštita od ultraljubičastih (UV) zraka
Sočivo skijaških naočara sprečava oštećenje vaših očiju tako što ih štiti od sunčevih zraka i filtrira 100% UV zraka. Intenzitet sunčevih zraka raste sa visinom, pa tako i snežni odsjaj. Zaštita očiju je stoga neophodna.

Svetlosni filter
Po lepom vremenu, intenzitet sunca na planinama je veoma visok. Da biste izbegli zaslepljivanje i naprezanje očiju, biće vam potrebno sočivo koje filtrira jako svetlo. S druge strane, kada je loše vreme, sočivo vaših skijaških naočara treba da propušta svetlost (i dalje filtrira 100% UV zraka) kako bi vam pomoglo da identifikujete varijacije terena.

Zaštita od vetra, snega, stranih predmeta i sunca
Kada su pravilno nameštene, skijaške naočare štite vaše oči od vetra tokom skijanja. U lošem vremenu štite vas od snega i kiše. Takođe vas štite od sunca i odsjaja.

Ako slučajno uletite u granu drveta ili udarite neke krhotine, vaše skijaške naočare će vam pomoći da izbegnete oštećenje očiju. Različiti načini proizvodnje mogu povećati efikasnost sočiva i, na primer, poboljšati vidljivost i dodati kontrast. Skijaške naočare su vodootpornije od naočara za sunce i stoga vam pružaju bolju zaštitu. Ako padnete, njihova fleksibilnost pomaže u zaštiti vašeg lica, dok će se sunčane naočare verovatno razbiti i potencijalno vas povrediti.

Zaštita od ultraljubičastih (UV) zraka

Koju vrstu sočiva treba da izaberem za svoje skijaške naočare?

Sočiva za skijaške naočare su mnogo poboljšana i mogu kombinovati nekoliko tehnologija i tretmana koji povećavaju udobnost i optički kvalitet za korisnika. Naravno, što se više tehnologija koristi na sočivu, to je veća konačna cena skijaških naočara.

Indeks zaštite

Sve ski naočare moraju da se pridržavaju standarda EN174 i da filtriraju 100% UV zraka koje su štetne za vaše oči. Kategorija sočiva vam govori koliko svetlosti se filtrira (prenos vidljivog svetla (VLT)) i treba je izabrati u skladu sa vremenskim uslovima:

  • Kategorija 0: preko 80% svetlosti prolazi kroz sočivo. Pogodno za noćno skijanje.
  • Kategorija 1: između 43% i 80% svetlosti prolazi kroz sočivo. Idealan za loše vremenske uslove i maglovite uslove. Objektiv je čist.
  • Kategorija 2: 43% do 18% svetlosti prolazi kroz sočivo. Ova sočiva su pogodna za oblačne uslove ili ako skijate u hladu.
  • Kategorija 3: 8% do 18% svetlosti prolazi kroz sočivo, što ga čini pogodnim za upotrebu u sunčanim uslovima.
  • Kategorija 4: manje od 8% vidljive svetlosti prolazi kroz sočivo. Ova kategorija se koristi za ekstremnu osvetljenost na velikim visinama ili na glečeru. Sočivo je veoma tamne boje.

Nijansa sočiva

Osim izgleda, nijansa sočiva omogućava vašim naočarima da se prilagode različitim svetlosnim uslovima.

  • Ružičasta ili žuta nijansa: teren je vidljiviji po lošem vremenu jer sočivo stvara bolji kontrast.
  • Smeđa ili siva nijansa: manje izobličenja boje pri skijanju po lepom vremenu.
naočare
Ružičasta ili žuta nijansa

Fotohromska sočiva

Ova sočiva su napravljena od pigmenata koji različito reaguju na različite intenzitete svetlosti. Fotohromska sočiva se prilagođavaju vremenskim uslovima (loše vreme ili sunčani uslovi) i mogu se promeniti od kategorije 1 do 3.
Objektivi koji koriste ovu tehnologiju su skuplji od običnih sočiva i postali su sve popularniji među skijašima i snouborderima. Veoma su praktične na planini jer posedovanje fotohromskih sočiva znači da ne morate da kupujete drugi par naočara ili dodatni par sočiva. Sa fotohromskim sočivima čuvate iste naočare i ista sočiva bez obzira na vremenske prilike.

Polarizovana sočiva

Ova sočiva smanjuju količinu odsjaja od svetlosti koja se reflektuje od snega, ali mogu otežati uočavanje ledenih površina.

Premaz protiv magle

Danas većina skijaških naočara dolazi sa dvoslojnim sočivom koje smanjuje zamagljivanje.Premaz protiv magle je efikasan na unutrašnjoj strani naočara. Pokušajte da ne dodirnete unutrašnjost naočara ako su mokre jer biste mogli otrljati premaz. Vodootporni premaz sa spoljašnje strane sprečava taloženje snega i vode na sočivu.

Premaz otporan na ogrebotine

Ovo produžava životni vek vašeg sočiva.

Obojeni premaz

Premaz daje boju sočivu i pruža skijašu više vizuelne udobnosti. Međutim, ova sočiva su lomljivija. Najnovije tehnologije uključuju pigmente i poboljšani kontrast koji vam pomaže da pročitate svaki detalj terena.

Cilindrična ili sferna sočiva?

Postoje dva oblika sočiva: cilindrični i sferični.

  • Cilindrična sočiva su ravna, 2D i daju vam široko horizontalno vidno polje. Skijaši vole njihov starinski stil.
  • Sferna sočiva se prave pomoću sfere, 3D su i daju vam široka horizontalna i vertikalna vidna polja.

Struktura skijaških naočara

Kvalitet sočiva je važan faktor koji treba uzeti u obzir pri kupovini vaših naočara, zajedno sa načinom na koji su strukturirani jer to utiče na njihovu udobnost i oblik. Struktura uključuje različite elemente kao što su štipaljka za okvir, penasta podloga, kaiš i definiše da li postoji mogućnost promene sočiva.

Obod objektiva
Postoje 3 različite vrste oboda:

  • Puni okvir: struktura naočara je vidljiva i okružuje sočivo.
  • Bez okvira: sočivo pokriva strukturu naočara. Vidno polje je maksimalno uvećano, a promena sočiva je olakšana zahvaljujući integrisanom sistemu.
  • Polu-bez okvira: neki delovi okvira su vidljivi sa strane sočiva.

Preko naočara (OTG)

Neke skijaške naočare se mogu nositi preko vaših dioptrijskih naočara. One su deblje i u peni postoji prostor za smeštaj krakova naočara sa strane naočara.

Pena

Postoje 2 vrste pene na skijaškim naočarima:

  • Pena za ventilaciju: nalazi se na obodu naočara, pomaže da vazduh cirkuliše unutar naočara kako bi se sprečilo njihovo zamagljivanje, a pena takođe sprečava ulazak snega i kiše.
  • Podloga od pene: ova podloga leži uz vaše lice i čini naočare udobnim za nošenje. Postoje različite gustine koje su napravljene od mekih materijala i smanjuju znojenje.

Važno je da isprobate svoje skijaške naočare pre nego što ih kupite da biste bili sigurni da su odgovarajuće veličine i oblika. Postoje specifični modeli za žene i decu koji pristaju mršavijim licima. Za vašu udobnost, uverite se da su vaše naočare kompatibilne sa vašom skijaškom kacigom. Skijaške naočare su sastavni deo vaše skijaške odeće, pomažu vam da izgledate dobro i da se osećate udobno.

Cene variraju u zavisnosti od tehnologije koja se koristi i može biti primamljivo izabrati najjeftiniji model. Budžetne naočare vam pružaju osnovnu zaštitu kada ste na skijaškom odmoru, na primer, u odmaralištu ili ako skijate samo povremeno. Ako provodite dosta vremena na skijama, ulaganje u dobre naočare sa dva ili fotohromna sočiva će zaštititi vaše oči i pružiti vam dodatnu udobnost zbog koje nećete požaliti!

Tekst preuzet i prilagođen sa Solomon.com

Go to top