Vodič kroz različite vrste skija

Skijaški stručnjak Thomas Harari daje pregled različitih vrsta skija i slučajeva uporabe svake od njih.

Bez obzira na to jeste li skijaški stručnjak ili ste novi u sportu, možda znate da postoji mnogo različitih vrsta skija i da svaka ima svoju svrhu. Postoje deseci različitih vrsta skija, napravljenih za različite terene, brzine i razine stručnosti. Za nas koji se ne natječemo, obično preferiramo svestranije skije koje imaju kombinaciju karakteristika iz različitih skijaških kategorija.

Osnovni skijaški jezik

Kako bih u potpunosti objasnio ove vrste skija, prvo moram definirati neki skijaški žargon:

Rocker and Camber

Većinu vremena otkad je skijanje bilo, skije su bile 100% nagnute. Nagib je dobar za skijanje po čvrstom snijegu, držanje ruba i omogućavanje “naglih” zavoja. Ako skiju gledate sa strane, nagib bi bio konkavan u odnosu na podlogu. Rocker (također poznat kao reverse camber) je više poput vodenih skija – dizajniran da omogući plutanje u mekšem snijegu. Ako pogledate profil skije, rocker bi bio konveksan u odnosu na podlogu. Danas većina skija koristi kombinaciju rockera i cambera u svom dizajnu, a koliko će skije biti opušteno, ovisit će o osjećaju skija na snijegu. Ova kombinacija se naziva profil nagiba klackalice.

A graphic depicting a camber ski
A graphic depicting a rocker or reverse camber ski
A graphic depicting a rocker-camber hybrid ski

Širina struka / Podnožje

Širina struka ili širina podnožja skije predstavlja širinu skije ispod pancerice (u milimetrima). Širina struka je najuža točka skija. Širina skije jedan je od najvećih čimbenika koji određuju performanse skije. Na primjer, veća širina skije omogućit će više plutanja, ali će izgubiti dio manevriranja.

Radijus okretanja

Kada se skija stavi na rub, njen radijus okretanja/radijus bočnog zareza određuje koliko će oštro skrenuti. Skije s kratkim radijusom zaokreta bit će lako zaokretati, ali se mogu činiti pomalo “zakačenim” pri većim brzinama dok idete ravno. Skije s većim radijusom zavoja bit će stabilnije, ali manje upravljive u uskim zavojima.

Sada kada znate važan jezik, vrijeme je da naučite o različitim vrstama alpskih skija.

Race skije

Race skije dizajnirane su za držanje ruba na čvrstom snijegu pri velikim brzinama. Nisu lagane jer dodatna težina skija pomaže da se ukopaju u tvrdi snijeg trkaće staze. Race skije imaju usku širinu struka za dobro držanje ruba i nemaju klackalicu na vrhu, što znači da neće dobro plutati u prahu (powder). Ovisno o razini ili događaju na kojem se utrkujete, mogu biti potrebne FIS legalne skije određenih dimenzija. Ali ako ne sudjelujete u službenim utrkama, vjerojatno postoji bolje skijanje za vas.

A skier in a bright blue jacket cruising down a slope.

Carving skije

Carving skije dizajnirane su više za rekreaciju nego za trkaće skije. Neke carving skije će imati malo rockera na vrhu za neke plutajuće u svježem snijegu ili mekše savijanje, ali baš kao i trkaće skije, carving skije su dizajnirane za hardpack. Ove će skije biti odlične u čvrstom negovanom snijegu i osjećat ćete se kao da vas bacaju iz zavoja u zavoj. Ako većinu vremena provodite na uređenim stazama ili živite u mjestu gdje je svježi snijeg rijetkost, ova vrsta skija je odlična za vas.

Backcountry Skije / Touring Skije

Backcountry skije obično se ne koriste na skijalištima, nećete vidjeti mnogo tvrdih torbi i definitivno nisu dizajnirane za njegovan snijeg. Ove skije dolaze u širokom rasponu širina i duljina za različite namjene i općenito su dizajnirane da budu lagane za uzbrdice, ali također imaju dobre performanse na nizbrdicama. Većina alpskih turno skija ima barem vrh ranog uspona za plutanje u prahu (ono za što svi skijamo u prirodi), ali nagib ispod nogu za dobro prianjanje na uzbrdici.

A park skier jumping up with the back of his skis angled up towards the sky.

Park Skije

Park skije skije za slobodni stil prvenstveno su dizajnirane za udaranje po skokovima, boksovima i šinama (railovima). Ove skije napravljene su za skijanje unatrag kao i naprijed, kao i za dobro okretanje u zraku prilikom izvođenja trikova. To znači da su vrhovi i repovi skija obično identični, sa skijašem u središtu skija i vezovima postavljenim izravno u sredini (dvostruki vrhovi!). Ako možete zamisliti helikopter s nagnutim lopaticama, vjerojatno se ne bi dobro vrtio, zar ne? Isti koncept funkcionira i sa park skijama. Park skije također su dizajnirane da izdrže udarce po kutijama (boxovima) i šinama (railovima).

Powder Skije

Powder skije su namijenjene stvaranju plutanja i stabilnosti u mekom dubokom snijegu (powder) i omogućavaju skijašu da vozi po snijegu. Ove skije su mnogo šire od bilo koje druge vrste skija (i ponekad se nazivaju “debele skije”), i imat će barem nagnuti vrh i mogu biti potpuno nagnute. Powder skije neće dobro skijati na čvrstom snijegu zbog svoje širine, a također neće imati osjećaj trzanja kao kod karving ili trkaćih skija. Ipak, skije s prahom imaju određeni cool faktor koji uzrokuje da ih mnogi ljudi žele skijati svaki dan čak i kada uvjeti nisu optimalni.

A skier in a bright red jacket walking in the snow carrying his skis and poles.

All-Mountain Skije

All-mountain skije su kombinacija svega navedenog! Ove skije su zamišljene da mogu sve (ili većinu toga) i da budu stvarno svestrane u svim snježnim uvjetima. All-mountain skije su izuzetno široka kategorija, ali obično dolaze u srednjoj širini i imaju zakrivljeni vrh. Većina skija se reklamira kao all-mountain, i iako je to donekle točno, svaka all-mountain skija će se najbolje ponašati u određenim uvjetima za određenog skijaša.

Cross Country Skije

Skije za trčanje (ili nordijske skije) mnogo su uže, lakše i napravljene za vožnju po ravnom terenu, što ih čini vrlo različitim od svih gore navedenih vrsta skija. Oni se mogu klasificirati u dvije podkategorije: Classic i Skate. Klasične skije se skijaju pomicanjem nogu u pokretu naprijed, dok se Skate skije baš kako zvuči, skijaju klizajućim pokretom.

Važnost Geografije

Svaka regija ima različite vremenske prilike, snježne uvjete i mogućnosti terena koji različite vrste skija čine optimalnijima. Velike planine i velike količine snijega u zapadnom dijelu SAD-a i Kanade zahtijevaju više rocker i šire skije. Na zapadnoj obali, mokar, težak snijeg čini skije s tvrđim prahom dobrim izborom, jer bolje podnose trzanje. Čvrst snijeg i zahtjevni tereni istočne obale znače da ćete ondje pronaći mnogo all-mountain i carving skija, ali skije će općenito morati biti uže i više okrenute prema čvrstom snijegu. Na srednjem zapadu gdje zapravo nema mnogo planinskog terena ili praha uopće (oprostite…), većina će se skijaša odlučiti za trkaće/carving skije ili će provesti vrijeme u terenskom parku sa park skijama.

A gondola with colorful skis lined up on a rack outside of it.

Kao što vidite, postoji gomila vrsta skija i mnogo hibridnih podkategorija. Većina rekreativnih skijaša željet će skije koje dobro funkcioniraju u raznim uvjetima i terenima, no većinom je to stvar osobnih preferencija. Postoji mnogo all-mountain skija koje će skijati prah i park, park skija koje skijaju all-mountain i karving skija koje skijaju prah. Ovisno o razini vaše vještine, možda je bolje imati duže ili kraće skije.

Go to top