Kako odabrati kacigu za skijanje ili snowboarding?

Kaciga za skijanje ili snowboard je neophodna sigurnosna oprema koja je široko prihvaćena u svim disciplinama svakog sporta. Da biste dobili onu koja pruža najbolju zaštitu sa najviše udobnosti, važno je da izaberete mudro. Evo šta preporučujemo.
Kacige dizajnirani za specifičnu upotrebu
Ne postoji tehnička razlika između kacige za skijanje i kacige za snowboard. Dakle, da li ćete izabrati kacigu za skijanje ili snowboard, pitanje je estetike više od svega. Skijaška kaciga savršeno dobro funkcioniše za snowboarding i obrnuto.
Bez obzira da li skijate ili bordate, morate da izaberete kacigu koja je posebno dizajnirana za vašu namenu:
- Skijanje u odmaralištu: ovo su najsvestranije kacige sa funkcijama koje odgovaraju vašim potrebama – podesiva ventilacija, audio sistem, itd. – i budžet.
- Freeride: tako lagana i dobro provetrena da ćete zaboraviti da je nosite na liftu kao i tokom spuštanja.
- Skijanje u divljem, turno skijanje, ski-planinarenje: ultralake i dobro provetrene kacige koji će vas sprečiti da se pregrejete na putu prema gore. Neke od ovih kaciga su u skladu sa standardom za penjanje i planinarenje (EN 12492) pored skijaškog standarda.
- Slobodni stil: elegantne, ojačane kacige za vožnju terenskim parkom.
- Trke, takmičarsko alpsko skijanje: ove kacige su posebno dizajnirane da obezbede aerodinamičku zaštitu prilagođenu svakoj disciplini.

Kako odabrati pravu veličinu kacige?
Da biste izabrali kacigu prave veličine, treba da uradite dve stvari:
1- Izmerite obim glave
Da biste to uradili, možete otići u prodavnicu skija i koristiti njihov poseban alat za merenje obima glave, ili možete izmeriti svoju glavu pomoću merne trake tako što ćete je provući 1 cm iznad vaše obrve i tik iznad ušiju.
Veličine kacige za odrasle (generalno):
- XS: 48-53cm
- S: 53-56cm
- M: 56-59cm
- L: 59-62cm
- XL: 62-64cm
Veličine za dečije kacige su uglavnom:
- S: 48-53cm
- M: 53-56cm
Da bi kaciga bila prave veličine, sistem zatezanja ne bi trebalo da bude maksimalno zategnut ni na jednom kraju. Drugim rečima, sistem ne bi trebalo da bude potpuno zategnut ili potpuno olabavljen kada je kaciga na pravom mestu i udobna.
2- Probajte različite kacige
Važno je da isprobate nekoliko modela kaciga kako biste bili sigurni da ste izabrali onaj koji je najudobniji i najsigurniji. Kaciga treba da se oseća kao da savršeno pristaje vašoj glavi, treba da se drži na mestu bez previše zatezanja i ne bi trebalo da ima tačke pritiska.
Brzi test je da pomerate glavu gore-dole i levo-desno bez zatvaranja trake za bradu. Kaciga koja dobro stoji ostaće na mestu i uvek pokrivati vaše čelo.
Muške i ženske veličine su iste. Samo se estetika i unutrašnje tkanine razlikuju.
Ako imate skijaške naočare, proverite da li se uklapaju sa kacigom. Vaše naočare treba da budu u skladu sa oblikom kacige kako bi sprečile ulazak hladnog vazduha i snega.
Tehnologija kaciga
Sve kacige za skijanje i snoubord moraju biti u skladu sa standardom CE-EN1077 (evropski standard) ili ASTM F-2040 (severnoamerički standard). Kacige koje ispunjavaju ove standarde garantovano pružaju isti osnovni nivo zaštite, bez obzira na konstrukciju: ABS, in-mold ili hibrid.
Skijaške kacige napravljene od ubrizganog ABS-a (akrilonitril butadien stiren) sastoje se od spoljašnjeg omotača od tvrde ABS plastike sa EPS (ekspandiranim polistirenom) zaštitnom penom zalepljenom unutra. ABS kacige su veoma otporne na udarce, ali su malo teže. Ovo je najčešća tehnologija koja se koristi za izradu čvrstih kaciga sa dobrom zaštitom po konkurentnoj ceni.
Kaciga in-mold sastoji se od veoma tanke plastične spoljašnje školjke koja je oblikovana direktno na unutrašnju EPS penu. Ovo rezultira veoma laganom i kompaktnom skijaškom kacigom.
Hibridne kacige kombinuju ABS injekciju na gornjem delu šlema i tehnologiju u kalupu na donjem delu. Ovo obezbeđuje dobar kompromis između male težine, otpornosti na udarce i zaštite i za skijanje i za snoubord.
Neke kacige su takođe opremljene MIPS tehnologijom koja, u slučaju pristrasnog udara, pruža bolju zaštitu za mozak znatnim smanjenjem sile rotacije. Ova dodatna tehnologija podiže cenu kacige i tako se uglavnom nalazi na vrhunskim modelima.
Karakteristike skijaške kacige
Kacige za skijanje i snoubord imaju karakteristike koje ih čine manje ili više prilagođenim potrebama svake discipline. Na kraju, kvalitet završne obrade i karakteristike određuju cenu kacige.
Ventilacija
Ventilacija skijaške kacige dolazi iz ventilacionih otvora na prednjoj i zadnjoj strani kacige koji omogućavaju hladnom vazduhu da uđe u kacigu, dok rupe na vrhu omogućavaju izlazak toplote. Broj i veličina otvora za ventilaciju variraju u zavisnosti od discipline za koju je kaciga dizajnirana.
Sistemi za podešavanje
Mnoge kacige imaju brojčanik na zadnjoj strani kacige koji omogućava precizno podešavanje obima. Sistem kablova BOAⓇ obezbeđuje mikrometričko podešavanje koje ravnomerno zateže kacigu oko cele glave. Podešavanja na kacigama za turno skijanje se vrše pomoću čičak trake ili jednostavnog sistema za zatezanje kako bi stvari bile što lakše.
Unutrašnja obloga
Kvalitet obloge čini veliku razliku u pogledu vrhunske udobnosti kacige i njene izdržljivosti. Ulošci u većini kaciga su odvojivi i perivi.

Integrisani vizir
Vizir integrisan u kacigu je karakteristika prvobitno dizajnirana za one koji nose naočare. Međutim, privlači veliki broj skijaša jer je tako praktičan. Integrisani vizir je takođe popularan među decom koja ga vole jer ne moraju da se muče sa naočarima pored ostatka svoje skijaške opreme. Kada isprobavate kacigu sa vizirom, uverite se da ste pravilno podesili dugme za zatezanje i kaiš za bradu pre spuštanja vizira da biste obezbedili maksimalnu stabilnost.
Audio sistemi
Za skijaše i snoubordere koji vole muziku, tu su kacige sa slušalicama integrisanim u čaše za uši. Ovu funkciju najviše cene skijaši u odmaralištima i vozači slobodnim stilom, ali bi je zaista trebalo koristiti samo kada ste na liftu.
Pored svih navedenih prednosti tu je i toplotna zaštita kao i zaštita od vetra.